חגים נגישים ט באב

מגן דוד אדום; איך לעבור את צום ט' באב בשלום

כבכל שנה, מפרסם מגן דוד אדום את הנחיותיו לצום ט' באב, עבור הקהל הרחב ◄ במד"א מטפלים מדי שנה במקרים רבים ביום צום תשעה באב, הידוע כאחד הצומות הקשים בשנה עקב החום הכבד ◄ בשל צום ט' באב, יעמדו כוחות מד״א בהערכות מיוחדת במטרה לסייע לכל נזקק.
עמדת עזרה ראשונה של מגן דוד אדום למתפללים הרבים הצפויים להגיע אל רחבת הכותל המערבי | צילום: דוברות מד"א
עמדת עזרה ראשונה של מגן דוד אדום למתפללים הרבים הצפויים להגיע אל רחבת הכותל המערבי | צילום: דוברות מד"א

מגן דוד אדום (מד"א), ממליץ על צום ט באב, בטוח ומביא הנחיות לציבור הצמים על מנת שאלה יוכלו לעבור את הצום בשלום ולא יזדקקו לטיפול רפואי ולסובבים אותם, כיצד לטפל בעילפון ובהתייבשות במהלך יום הצום. כידוע, מדי שנה, מטפלים צוותי מד"א בקריאות רבות של נפגעי התייבשות, חולשה, התעלפויות ותשישות כתוצאה מהצום ומהחום הכבד השורר בעונה זו.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’נגישות-נט'ב’פייסבוק' או ב’טוויטר'

השתא, יחל צום ט באב מיד עם צאת השבת (13.8) ויסתיים למחרת בערב יום ראשון, י באב (14.8). בארגון מגן דוד אדום, כבכל שנה נערכים בהערכות מיוחדת, כשכונני מגן דוד אדום רכובים על אופנועים, צוותי חובשים ופאראמדיקים באמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, יאבטחו רפואית את המתפללים הרבים הצפויים להגיע אל רחבת הכותל המערבי בירושלים ובנוסף רכבים יעודים של מגן דוד אדום הכוללים טרקטורונים שינועו בסמטאות העיר העתיקה.

המלצות מגן דוד אדום, לצום ט באב בטוח והנחיות כיצד לטפל בעילפון ובהתייבשות.

הנחיות מד"א: כך תעברו את הצום בשלום;

ארוחה מפסקת; בכדי להקל על הצום, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות שני ליטר של נוזלים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים; קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה).

כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, דוגמת; חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום ואינם נחים במהלך הצום, להקפיד על שתייה מספקת טרם הצום ושהות באזורים מוצלים במהלך הצום.

במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

חולים וקשישים; ארגון מגן דוד אדום, ממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום. על חולים הסובלים מ-אי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד להמשיך ליטול תרופות כבשגרה, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מ-סוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

פרמדיק עם רכב ייעודי נערך למתפללים הצפויים להגיע לכותל
פרמדיק עם רכב ייעודי נערך למתפללים הצפויים להגיע לכותל

נשים בהריון; ארגון מד"א, ממליץ ל-נשים הרות להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הצום ולפעול עפ"י המלצתו.

פגיעת תפקוד כליות; עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום.

הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם; כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות בגוף האחרות. לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים, ממוזגים ומרווחים.

התייבשות; על פי תחזית מזג-האוויר, במהלך הצום צפוי לשרור עומס חום בינוני עד כבד בכל חלקי הארץ. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים.

יש לשים לב במיוחד לילדים וקשישים במידה ושוררים תנאי חום כבד. בכל צורך רפואי יש להזעיק במהירות את מד"א בטלפון החירום 101.

במגן דוד אדום מבקשים מהציבור לשמור על קשר עם בני משפחה מבוגרים על מנת לוודא שהם מרגישים בטוב לאורך הצום.

יציאת הצום; מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מדי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה, ניתן לאכול ארוחה קלה.

ד"ר רפי סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במגן דוד אדום, אומר, כי; "צום ט באב מתקיים בתקופה החמה ביותר בשנה. על כן, אני ממליץ לכל הצמים להקפיד על שתיה מרובה טרם כניסת הצום, לשהות במקומות מוצלים וממוזגים במהלך הצום, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובמקרה של סחרחורות או חשש מהתייבשות יש לשתות ולהפסיק לצום".

מר אלי בין מנכ"ל מגן דוד אדום; "מדי שנה, צוותי מגן דוד אדום, מעניקים טיפול מהיר ואיכותי לנפגעים כתוצאה מפגעי החום הכבד במהלך הצום. אני ממליץ לציבור להקפיד על שתייה מספקת טרם ייכנס הצום, להימנע מכל פעילות פיזית מאומצת במהלך הצום ולהימצא במרחבים ממוזגים על מנת לצמצם את פגיעות החום האפשריות.

אני מזכיר לציבור לחייג אל מוקד החירום 101 של מגן דוד אדום, בכל צורך רפואי. מגן דוד אדום, יעמוד לשירות הציבור, כבכל יום אחר בשנה, ויטפל בכל קריאה שתגיע אליו".

 מצאתם טעות בכתבה, זה לא נגיש! לחצו כאן ספרו לנו ונעשה הכל כדי לתקן.

About the author

משה נעים

עורך ואחראי האתר. משה נעים, יליד שנת 1953, נולד ב'מעברת אגרו-בנק' בעיר חדרה. בילדותו חלה ב'מחלת הפוליו' ברגלו. החל בגיל 16 ככתב ומפיק ושדר בתכנית הספורט "שירים ושערים" שירת שירות מלא בצה"ל, כתב בעיתונות הארצית כפרילנסר ("במחנה", "דבר", "על המשמר", "חדשות הספורט", "עיתון חדשות", "הארץ", "ידיעות אחרונות") כתב וערך בעיתונים שונים ומקומיים.
משה נעים, הוא עורכו הראשון של העיתון המקומי 'כאן נעים' בעיר חדרה ואתר האינטרנט הארצי – מקומי; 'kan-naim.co.il'. העיתון המודפס, נוסד באפריל שנת 1976 ואחר-כך בספטמבר שנת 1992, נוסד עיתון האינטרנט של כל המדינה והועלה לרשת כיום שמו כאן | ישראל (http://kanisrael.co.il).

Add Comment

Click here to post a comment

דילוג לתוכן