בילוי נגיש טיול נגיש כיף נגיש

נגישות: 63% מאתרי הבילוי אינם נגישים

יובל וגנר, מייסד ויו"ר עמותת נגישות ישראל: עבור מעל ל-1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם לצאת לטייל ולבלות בארץ היא משימה כמעט בלתי אפשרית​

 פיקניק, פארק מנשה

ספסל פיקניק שאינו נגיש בפארק מנשה | צילום: מיכאל חורי

סקר לקראת 'ועידת נגישות ישראל הרביעית הבינלאומית' שתתקיים ב-7 וב-8 באפריל, בנושא תיירות, תרבות ופנאי נגישים, מצא, ביותר ממחצית אתרי הבילוי בישראל: אין שירותי נכים, מעל 80% מאתרי הבילוי, לא נגישים לכבדי שמיעה, בין אתרי הבילוי הלא נגישים; שוק מחנה יהודה – ירושלים, מוזיאון לח"י – תל אביב, פארק נחל-חדרה, טיילת לואי – חיפה, מרכזי המבקרים – רמת הגולן, ועוד.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נגיש! תלחצו כאן ספרו לנו ונעשה הכל כדי לתקן.

מסקר מיוחד שבוצע לקראת 'ועידת נגישות ישראל הרביעית הבינלאומית' שתתקיים השבוע ב-7 וב-8 באפריל ותעסוק בנגישות אתרי תרבות, תיירות בילוי ופנאי, עולה נוף או תמונה עגומה ביותר על אתרי הבילוי והטיול, אינם נגישים ל'אנשים עם מוגבלות' בניגוד לחוק! רק 37 מקומות מתוך ה-100 שנסקרו נגישים לאנשים עם מוגבלות. בחצי מהאתרים שנסקרו אין שירותי נכים או ששירותי הנכים אינם תקניים ומעל 80% מהאתרים לא נגישים לכבדי שמיעה.

כאמור, 100 אתרי בילוי וטיול, שנסקרו בחודשים פברואר-מרץ 2016, על ידי הסוקרים שהגיעו ברחבי ישראל אל מוזיאונים, אטרקציות תיירותיות, אתרי טבע ולמקומות בילוי ובדקו מספר פרמטרים שבלעדיהם 'אדם עם מוגבלות' אינו יכול לבקר במקום; חניות נכים בקרבת הכניסה, הימצאות שירותי נכים שמישים, נגישות שביל הכניסה וגישה אל קופות הכרטיסים, התאמת אביזרי שמע לכבדי שמיעה בקופות, נגישות ונוחות המסלול במקום, מקום לכיסאות גלגלים באולמות הקרנה ופרסום הסדרי הנגישות באתרי האינטרנט של אתרי הבילוי.

בסקר המיוחד של נגישות ישראל, התגלו הממצאים העגומים ביותר אודות מצב הנגישות לנכים, להלן, עיקרי הממצאים;

 • 37% מאתרי הבילוי נגישים לנכים.
 • 50% מאתרי הבילוי, נגישים באופן חלקי.
 • 13% מאתרי הבילוי, אינם נגישים לחלוטין.
 • 27% מאתרי הבילוי, ללא חניות נכים.
 • 50% מאתרי הבילוי, ללא שירותי נכים או שירותים שנבנו באופן שאינו תקני, שמיש ונגיש.
 • 50% מאתרי הבילוי, ללא נגישות לכיסא גלגלים בקופות.
 • 83% מאתרי הבילוי, אינם נגישים לכבדי שמיעה – אין התאמות מיוחדות.
 • 68% מאתרי הבילוי, אינם מפרסמים 'הסדרי נגישות' ב-אתר האינטרנט שלהם.

עוד על הסקר; 100 מקומות נסקרו, הדירוג נקבע לאחת מ-3 רמות נגישות לפי הפרוט הבא:

 • נגיש – כל הפרמטרים הבאים מתקיימים: דרך נגישה, כניסה נגישה, שירותי נכים מאובזרים.
 • נגיש חלקית – כל הפרמטרים הבאים מתקיימים: דרך נגישה, כניסה נגישה, שירותי נכים מאובזרים חלקית או ללא אבזור.
 • לא נגיש – אחד או יותר מהפרמטרים הבאים מתקיים: דרך לא נגישה , כניסה לא נגישה, אין שירותי נכים.

"מפעילי מקומות הבילוי, עוד לא מבינים מדוע הם חייבים בנגישות…"

יובל וגנר, מייסד ויו"ר עמותת נגישות ישראל (משנת 1999), העוסקת בקידום הנגישות ושילוב אנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם בחברה בישראל, בכבוד, בזכות, בשוויון ועצמאות, מרגיש, כי ישראל, משאירה את הנכים בבית; "לצערנו, עבור מעל ל-1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם לצאת לטייל ולבלות בארץ היא משימה כמעט בלתי אפשרית, משימה שהקשיים בה מתחילים עוד טרם היציאה מהבית לבילוי: כדי לדעת אם נוכל להגיע למקום אנו חייבים לבדוק באתרי האינטרנט את הסדרי הנגישות של מקום הבילוי אליו נרצה להגיע, אך כיצד נדע, אם אפשר להגיע אם הסדרי הנגישות לא מפורסמים באתר? אם כבר הגענו למקום; "נגיש" – איך נוכל ליהנות במקום שאין בו שירותי נכים שמישים ? או מכשולים במסלול הטיול שלנו?"

יובל וגנר,
יובל וגנר, מייסד ויו"ר עמותת נגישות ישראל | צילום: חיל האוויר, צה"ל

חשוב להדגיש, כי נכון לשנת 2016 בישראל, קיימת 'חקיקת נגישות מחייבת' וכל המקומות שנסקרו חייבים היו להיות נגישים" – מקונן ומוחה, יו"ר עמותת נגישות ישראל, מר וגנר ומוסיף, כי; "תוצאות הסקר, מצערות הן מאחר ועדיין רוב 'המקומות לא נגישים' וגם כיוון שמפעילי מקומות הבילוי, עוד לא מבינים מדוע הם חייבים בנגישות, ועל כך אין מספיק אכיפה. מטרת ועידת הנגישות ה-4 שמתקיימת השבוע הינה לשפר את הנגישות בישראל וללמד את גורמי העניין בתחום כיצד להנגיש וכיצד להרוויח".

"ועידת נגישות ישראל על רקע תקנות נגישות שנכנסו לתוקף…"

עמותת נגישות ישראל, יוזמת זו השנה הרביעית את ועידת נגישות ישראל, במטרה להוות פלטפורמה מקצועית לימודית ומעשירה לנושאי נגישות וכבמה לחשיפת חידושים טכנולוגיים מעולם הנגישות הגלובלית שאין שנייה לה. בוועידה, צפויים להשתתף כ-650 אנשים מהארץ ומהעולם בהם בכירי העולם העסקי, סוכני תיירות, מדריכי טיולים, מנהלי מוזיאונים ומוסדות תרבות, מלונאים, מנהלי חברות תעופה ותחבורה, אנשי מקצוע בתחום הנגישות, אדריכלים, מעצבים ומהנדסים, נציגי רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה,

מורשי ורכזי נגישות, נציגי ארגוני נכים, ספקים מתחום הנגישות ומשתתפים נוספים הפועלים לקידום הנגישות בישראל.

הועידה מתקיימת על רקע תקנות נגישות שנכנסו לתוקף המחייבות הנגשת מקומות ושירותים לרווחתם של אנשים עם מוגבלות.

זוהי הזדמנות לקהל הישראלי ללמוד ממרצים בכירים מהעולם על התפתחויות מתחום 'הנגישות הגלובלית' ולשמוע דוגמאות להצלחות בהטמעת נגישות בעולם.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו ל’נגישות-נט’ ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

דילוג לתוכן