חדשות נגישות-נט כיסא גלגלים משה נעים משפט נגיש קהילה נגישה רכב נגיש

תו חניה לנכים, מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

על פי חוק חניה לנכים, תג החניה, ניתן לשימושו האישי של הנכה בלבד. השימוש בתג הנכה, מותר אך ורק כאשר הנכה נוהג או נוסע ברכב עם מלווה. אדם לא מורשה העושה שימוש בתג צפוי לקנס של עד 13 אלף שקל. זכור, רק במשרד התחבורה, יחליטו אם אתה זכאי לקבל פטור מאגרת רישוי ותו חנייה לנכה.
תג חניה מאושר על ידי משרד התחבורה
תג חניה מאושר על ידי משרד התחבורה | תו חניה לנכים, מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

לאחרונה, אנו עדים לשימוש נרחב  הגובר והולך, של אנשים בריאים, שריריים וחסונים, העושים שימוש נרחב ב-תו / 'תג הנכה' שהצמידו על רכבם ועל דעתם בלבד, בעלי חיים, אלה שאינם מפותחים דיים, הקרויים; 'בני אדם' בשל המראה החיצוני שלהם בלבד, ובשל הכשל של המוח שלהם שממאן לקבל מידע ממערכות החוש, לעבד אותו ולעשות בו שימוש  יעיל, כדי לנהל את התנהגותו של בעל החיים המפותח – אבל ה"תבוניים" הללו, מתברר, שאינם מבינים את צרכי הנכה במגרש החנייה, מספיק, הם כן מבינים מהו קנס של למשל; 1,000 שקלים או של קנס של עד 13 אלף שקל לאדם, שאינו מורשה עפ"י חוק לעשות שימוש ב'תג נכה' ברכבו.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’נגישות-נט' ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר'.

ככל הנראה בשל הכשל המוחי הבסיסי של ה"תבוניים הללו הם בהחלט "נכים קשים מרצונם" בתחום חוסר התחשבות, נימוס ואדיבות על חשבונכם "נכים אמיתיים ו'אנשים מוגבלים בניידותם'" ואם שאלת אותו, במקרה; "איך אדם כמוך, תופס לי את החנייה", נחשפות לפתע מולך שיני הצבוע המאיימות על על גופך הסובל מניוון או חוסר שרירים להליכה בוודאי שלא מרצונך ו/או על עגלת הנכה שלך העלולה בתוך דקות להפוך לגרוטאה.

ב'משרד התחבורה', ממהרים ומסבירים, כי תג חניה לנכה בישראל, ניתן על פי החלטת המנהל הכללי של המשרד ובהסתמך על 'תיקון תקנה 1 לתקנות התעבורה' ועד אשר הצעת החוק המטילה על 'המוסד לביטוח הלאומי' את בדיקת 'הזכאים לקבלת תג נכה' וכן אגרת רישוי מופחתת, הטיפול בכל מבקשי 'תגי חניה המוגבלים בניידות', בכל הגילאים, יטופלו במשרד התחבורה ב'יחידה לטיפול מוגבלי ניידות'.

אם נסתכל בעל כורחנו, מלמטה, כלומר, ממושב עגלת הנכה, נגלה שהמציאות לא כזו בדיוק, כאמור, המציאות טופחת או סותרת לנו על הפנים תלוי מי הבריון שחנה על חשבונך היפנה לך את ישבנו השרירי ונבלע בצעדים נמרצים בהמון בפארק או ברחבת החנייה אל הסופרמרקט.

החל ב-1 בינואר 2009, הונהג בישראל, תג חניה לנכה במתכונת חדשה של כרטיס קשיח ובפורמט של רישיון נהיגה (כרטיס פלסטיק). התג כולל אמצעי ביטחון מתקדמים ביותר המקשים על זיופו. התג החדש מוצמד לחלון הקדמי מצד שמאל של הרכב או בחלון הצדדי בצד הנהג. התג יוצמד באופן שיאפשר לרשויות האכיפה לראותו בבירור.

זכור, רק במשרד התחבורה, יחליטו אם אתה זכאי לקבל פטור מאגרת רישוי ותו חנייה לנכה. על פי חוק חניה לנכים, תג החניה, ניתן לשימושו האישי של הנכה בלבד. השימוש בתג הנכה, מותר אך ורק כאשר הנכה נוהג או נוסע ברכב עם מלווה. אדם לא מורשה העושה שימוש בתג צפוי לקנס של עד 13 אלף שקל.

רכב חונה על שתי חניות נכים בעיר אשדוד
רכב חונה על שתי חניות נכים בעיר אשדוד | צילום: אתר נגישות ישראל

יתרה מכך, הגדרת נכה על פי תקנות התעבורה, היא ברורה וחדה; רק אדם שרופא ממשלתי או רופא מוסמך ראשי שנתמנה בהתאם לתקנה 2 (א) לתקנות הנכים (טיפול רפואי), התשי"ד – 1954, או רופא מוסמך ראשי שנתמנה בהתאם לתקנה 2 (א) לתקנות נכי המלחמה בנאצים (טיפול רפואי), התשי"ד – 1955 ,אשר אישר לגביו בכתב אחת מאלה;

 • זכאי לקבל תעודת נכה, מי שמקבל מהביטוח הלאומי אחת מן הקצבאות האלה; קצבת נכות כללית, קצבה לשירותים מיוחדים, קצבה לילד נכה, קצבת ניידות, פיצוי לנפגעי גזזת, פיצוי לנפגעי פוליו.
 • שהוא נכה, הזקוק לרכב כאמצעי תנועה בגלל רגליו הנכות.
 • שהוא מוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים לנכה.
 • שדרגת נכותו מגיעה ל-60% לפחות ותנועתו בדרכים בלי הרכב, האמור, עלולה לערער את מצב בריאותו.
 • שהוא עיוור או נזקק מחמת עיוורון, כאמור, בתקנה 4 לתקנות שירותי הסעד (מבחני נזקקות), התש"ל – 1970.

למי לא יינתן תג חניה לנכה?

במשרד התחבורה, ממהרים להבהיר, כי תג חניה לנכה, לא יינתן;

מקרים בהם לא יינתן תג נכה באופן אוטומטי לבקשות בהעדר מידע רפואי אובייקטיבי;

 • אוטיזם,
 • אפילפסיה,
 • מחלה פסיכיאטרית,
 • חולי סוכרת עם נירופטיה סנסורית,
 • מצב לאחר השתלת כבד/ כליות/ לב/ ריאות,
 • נפילות מסיבה שאינה קשורה למחלת שרירים או להפרעה נוירולוגית כדוגמת סחרחורת וחוסר יציבות בהליכה בהעדר סיוע עם מקל,
 • צליעה לסירוגין עקב מחלה חסימתית של כלי דם היקפיים ברגלים או Spinal Stenosus,
 • מצב סיעודי,
 • "שיטיון" – אלצהיימר.

מתי יבוטל תג חניה לנכה

להלן המקרים לביטול תג החניה לנכה;

★תום התוקף המצוין על גבי התג; לחידוש תג החניה, יש לפעול לפי ההוראות המפורטות בהליך הוצאת תג חניה לנכה.

★שינוי בעלות רכב; כאשר הרכב עובר מבעלות נכה לבעלותו של אדם אחר, התג יבוטל. העברת בעלות בין נכה המוכר את רכבו לקונה תתבצע במשרדי הרישוי בלבד.

★  פטירת הנכה;

יש להחזיר את התג ל'משרד הרישוי'. שינוי רישום הבעלות על הרכב, יתבצע רק עם החזרת התג. כל משרדי הרישוי מטפלים בהחזרת תג חניה של נכה שנפטר, מלבד משרד הרישוי בקריית ארבע.

תו / תג חנייה לנכה ולבעלי מוגבלויות

מי זכאי לקבל תו חנייה?

זכאי לתו חנייה לנכה מי שהוא אחד מאלה;

 • נכה הזקוק לרכב כאמצעי תנועה בגלל רגליו הנכות.
 • נכה שדרגת נכותו מגיעה ל-60% לפחות ותנועתו בדרכים בלי רכב עלולה לערער את מצב בריאותו.
 • נכה המוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידותו.

לשם קבלת פטור מאגרת הרישוי ותו חנייה לנכה, אתה מתבקש לפנות בכתב למשרד התחבורה ת"ד 72 חולון, מיקוד 58100, ולצרף רישיון נהיגה ורישיון רכב וכן צילום פרוטוקול רפואי. לאור הנתונים שיובא במשרד התחבורה, יחליטו אם אתה זכאי לקבל פטור מאגרת רישוי ותו חנייה לנכה.

תג חניה לנכה בישראל

על פי החלטת המנהל הכללי של משרד התחבורה ובהסתמך על תיקון תקנה 1 לתקנות התעבורה, ועד אשר הצעת החוק המטילה על הביטוח הלאומי את בדיקת הזכאים לקבלת תג נכה ואגרת רישוי מופחתת, הטיפול בכל מבקשי תגי חניה המוגבלים בניידות בכל הגילאים יטופלו במשרד התחבורה ביחידה לטיפול מוגבלי ניידות.

תג חניה לנכה במתכונת של כרטיס קשיח מפלסטיק

החל ב-1 בינואר 2009 הונהג בישראל תג חניה לנכה במתכונת חדשה של כרטיס קשיח ובפורמט של רישיון נהיגה (כרטיס פלסטיק). התג כולל אמצעי ביטחון מתקדמים ביותר המקשים על זיופו. התג החדש יוצמד לחלון הקדמי מצד שמאל של הרכב או בחלון הצדדי בצד הנהג. התג יוצמד באופן שיאפשר לרשויות האכיפה לראותו בבירור.

על פי חוק חניה לנכים, תג החניה ניתן לשימושו האישי של הנכה בלבד. השימוש בתג הנכה מותר אך ורק כאשר הנכה נוהג או נוסע ברכב עם מלווה. אדם לא מורשה העושה שימוש בתג צפוי לקנס של עד 13 אלף שקל.

נרתיק לתו חניה

שימו לב: ניתן להשיג נרתיק לתג החניה לנכה המותאם לכרטיס הפלסטיק החדש. הנרתיק נצמד בקלות לשמשת המכונית, פשוט ונוח לשימוש ומותאם לעמידה בתנאי האקלים המשתנים. את הנרתיק, ניתן להשיג גם בטלפון; 04-8512652.

הגדרת נכה והקריטריונים לקבלת תג חניה לנכה
הליך קבלה וחידוש תג חניה לנכה
אובדן או גניבה של תג חניה לנכה
הנפקת תג חניה לנכה ברכישת רכב חדש מהיבואן
תג חניה לנכה לחו"ל
טפסים בנושא הנפקת תג חניה לנכה

על פי חוק חניה לנכים, תג החניה, ניתן לשימושו האישי של הנכה בלבד. השימוש בתג הנכה מותר אך ורק כאשר הנכה נוהג או נוסע ברכב עם מלווה. אדם לא מורשה העושה שימוש בתג צפוי לקנס של עד 13 אלף שקל.

מאמר ראשון בסדרה.

■ מצאתם טעות בכתבה, זה לא נגיש! תלחצו כאן ספרו לנו ונעשה הכל כדי לתקן.

About the author

משה נעים

עורך ואחראי האתר. משה נעים, יליד שנת 1953, נולד ב'מעברת אגרו-בנק' בעיר חדרה. בילדותו חלה ב'מחלת הפוליו' ברגלו. החל בגיל 16 ככתב ומפיק ושדר בתכנית הספורט "שירים ושערים" שירת שירות מלא בצה"ל, כתב בעיתונות הארצית כפרילנסר ("במחנה", "דבר", "על המשמר", "חדשות הספורט", "עיתון חדשות", "הארץ", "ידיעות אחרונות") כתב וערך בעיתונים שונים ומקומיים.
משה נעים, הוא עורכו הראשון של העיתון המקומי 'כאן נעים' בעיר חדרה ואתר האינטרנט הארצי – מקומי; 'kan-naim.co.il'. העיתון המודפס, נוסד באפריל שנת 1976 ואחר-כך בספטמבר שנת 1992, נוסד עיתון האינטרנט של כל המדינה והועלה לרשת כיום שמו כאן | ישראל (http://kanisrael.co.il).

Add Comment

Click here to post a comment

דילוג לתוכן