בילוי נגיש חדשות נגישות-נט מוסדות נגישים עיר נגישה ערים נגישות

כ- 85 אחוזים מבריכות השחייה שנבדקו, לא נגישות

רק 5 בריכות מתוך 31 שנבדקו נמצאו תקינות מבחינת הנגישות. בכל יתר 26 הבריכות נמצאו לקויים רבים ◄ ב-23 מהבריכות שנבדקו אין מלתחות נגישות לפי הדרישות, וברובן גם אין שירותים נגישים ◄ במקומות מסוימים נמצאו מדרגות בדרך אל השירותים או אל הבריכה, כלומר, אין דרך להגיע אל המקום בכיסא גלגלים ◄ העדר ההנגשה שכיח גם בבריכות המופעלות על ידי רשות מקומית, וגם בבריכות המופעלות על ידי חברה פרטית. מקרב הבריכות שנבדקו, 9 היו בריכות עירוניות בבעלות רשות מקומית – כולן נמצאו לא תקינות.
נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם אין מודעות לדרישות הנגישות ולא הונגשה בריכות שחייה וסביבתה
נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם אין מודעות לדרישות הנגישות ולא הונגשה בריכות שחייה וסביבתה

במסגרת מבצע פיקוח כלל ארצי, גילו ’מפקחי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות’ כי ברחבי ארץ ישראל כ- 85% אחוז מבריכות השחייה שנבדקו – אינן נגישות! רק 5 בריכות מתוך 31 שנבדקו נמצאו תקינות מבחינת הנגישות. בכל יתר 26 הבריכות נמצאו לקויים רבים למרות שעל פי התקנות כל בריכות השחייה שנבדקו היו אמורות לסיים את תהליך ההנגשה, רובן המוחלט אינן מונגשות, כך שברוב המקרים ’אדם עם מוגבלות’ לא יכול לרחוץ במקום באופן מכובד ועצמאי ככל האדם. לעתים קרובות גם אינו יכול להשתמש בשירותים ובמקלחת.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’נגישות-נט'ב’פייסבוק' או ב’טוויטר'

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מר אברמי טורם, אמר בעקבות הממצאים, כי; "בדיקה שערכנו ב’בריכות שחיה’ ברחבי הארץ, מעלה ממצאים מדאיגים. מהם עולה, כי גם בקיץ 2016 ברחבי הארץ ’אנשים עם מוגבלות’ עדיין אינם יכולים ליהנות מבילוי קיץ בבריכת שחייה, יחד עם בני משפחתם וחבריהם.

בלא מעט בריכות שחייה אליהם הגיעו עובדי הנציבות, גילינו, כי אין כלל מודעות ל’דרישות הנגישות’, ולא ננקטו הפעולות הנדרשות ל’הנגשת בריכות שחייה’ וסביבתה. לצערנו, אנו רואים, כי בהעדר אכיפה, לא נערכים הגורמים השונים לביצוע ההנגשה. כנראה, שכחברה, טרם הפנמנו, כי אנשים עם מוגבלות, מהווים 20% מהאוכלוסייה.

כברת דרך ארוכה עוד לפנינו לשינוי המצב ואנו נפעל בתחום זה כמו באחרים להנגשה ונגישות בריכות השחייה ו-מוקדי בילוי אחרים כדי שכל תושבי ישראל, ייהנו מהם". סיכם מר אברמי טורם המשמש כנציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

כידוע, בריכות שחייה, מהוות מוקד בילוי חברתי ומשפחתי פופולרי בחודשי הקיץ החמים. במבצע אכיפה שהתקיים במהלך חודשים מאי-יולי 2016, יצאו ’מפקחי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות’ לבדוק האם בריכות שחייה ברחבי הארץ מונגשות.

על פי החוק והתקנות העוסקות ב’הנגשת בנייני ציבור’, נדרש בין היתר, כי בכל בריכות שחייה, תהיה;

חניית נכים,

דרך נגישה,

פס מוביל לעיוורים,

אמצעי ירידה למים – באמצעות כבש או כיסא,

מלתחות נגישות (תא שיש בו שירותים ומקלחת ביחד על פי התקנות, או תא מקלחת נגיש בנפרד,

● תא שירותים נגיש בנפרד.

בריכת שחייה בחוץ לארץ עם מודעות לדרישות הנגישות | צילום: ארכיונגישות-נט | עיבוד: שולי סונגו ©
בריכת שחייה בחוץ לארץ עם מודעות לדרישות הנגישות | צילום: ארכיונגישות-נט | עיבוד: שולי סונגו ©

כמו כן, נדרש, כי צוות העובדים בבריכות השחייה, יעבור הדרכה על מתן שירות ל’אוכלוסייה עם מוגבלות’. יצוין גם ש’החקיקה העוסקת בהנגשת בריכות שחייה’ קיימת כבר משנות ה-70, ובצורה מפורטת יותר בחקיקה משנת 2004 ושנת 2008.

עם זאת, בהעדר אכיפה מספקת, נשארו דרישות אלה כאות מתה ולא יושמו. עם התקנת תקנות הנגישות לבניין ציבורי חדש (2009) ובניין ציבורי קיים (2011), קיימות סמכויות אכיפה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים, על בסיסן, יוצאים מפקחי הנציבות לפעולות פיקוח.

להלן ממצאים עיקריים מהפיקוחים;

רק 5 בריכות שחייה מתוך 31 בריכות שחייה שנבדקו נמצאו תקינות מבחינת הנגישות. בכל יתר 26 הבריכות נמצאו לקויים רבים.

ב-23 מן הבריכות שנבדקו אין מלתחות נגישות לפי הדרישות, וברובן גם אין שירותים נגישים.

במקומות מסוימים נמצאו מדרגות בדרך אל השירותים או אל בריכות שחייה, כלומר, אין דרך להגיע אל המקום ב’כסא גלגלים’.

בין הליקויים החמורים והבולטים; חוסר באמצעי ירידה אל המים ( ב-8 בריכות שחייה, לפחות), מדרגות בכניסה לבניין, או בדרך אל בריכות השחייה, או אפילו בדרך לשירותים, העדר שילוט.

במקרים רבים צוות העובדים כלל לא עבר הדרכה לגבי מתן שירות לאנשים עם מוגבלות.

העדר ההנגשה שכיח גם בבריכות השחייה, המופעלות על ידי רשות מקומית וגם בבריכות השחייה, המופעלות על ידי חברה פרטית.

מקרב בריכות השחייה, שנבדקו, 9 מהן היו בריכות עירוניות בבעלות רשות מקומית – כולן נמצאו לא תקינות.

בעקבות ממצאי הפיקוח, שיגרה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שבמשרד המשפטים, מכתבי התראה למפעילי בריכות שחייה בכל רחבי הארץ, אשר נמצא, כי אינן עומדות ב’חובות ההנגשה’.

כ- 85 אחוזים מבריכות השחייה שנבדקו בישראל, לא נגישות | צילום: ארכיונגישות-נט | עיבוד: שולי סונגו ©
כ- 85 אחוזים מבריכות השחייה שנבדקו בישראל, לא נגישות | צילום: ארכיונגישות-נט | עיבוד: שולי סונגו ©

  נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, פועלת מתוקף חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח –1998. תחומי הפעילות הם בתחומי;

■ חקיקה – ניסוח חקיקה ותקנות, אכיפה – הפעלת מערך פיקוח, אכיפה ותביעה לתחום הנגישות.

■ הדרכה – הפצת ידע בתחומי נגישות וזכויות אדם של אנשים עם מוגבלות.

שילוב בקהילה – קידום זכויות של אנשים עם מוגבלות בתחומי תעסוקה, דיור, חינוך, שיקום, ביטחון סוציאלי, תרבות ופנאי, יעוץ וייצוג משפטי – בכל אחד מתחומי הפעילות.

 מצאתם טעות בכתבה, זה לא נגיש! לחצו כאן ספרו לנו ונעשה הכל כדי לתקן.

About the author

משה נעים

עורך ואחראי האתר. משה נעים, יליד שנת 1953, נולד ב'מעברת אגרו-בנק' בעיר חדרה. בילדותו חלה ב'מחלת הפוליו' ברגלו. החל בגיל 16 ככתב ומפיק ושדר בתכנית הספורט "שירים ושערים" שירת שירות מלא בצה"ל, כתב בעיתונות הארצית כפרילנסר ("במחנה", "דבר", "על המשמר", "חדשות הספורט", "עיתון חדשות", "הארץ", "ידיעות אחרונות") כתב וערך בעיתונים שונים ומקומיים.
משה נעים, הוא עורכו הראשון של העיתון המקומי 'כאן נעים' בעיר חדרה ואתר האינטרנט הארצי – מקומי; 'kan-naim.co.il'. העיתון המודפס, נוסד באפריל שנת 1976 ואחר-כך בספטמבר שנת 1992, נוסד עיתון האינטרנט של כל המדינה והועלה לרשת כיום שמו כאן | ישראל (http://kanisrael.co.il).

Add Comment

Click here to post a comment

דילוג לתוכן