אוכל נגיש בית נגיש בריאות נגישה דיאטה נגישה חדשות נגישות-נט

טחינה אחווה איכותית בריאה וללא תוספת מלח

לא כל הטחינות הגולמיות הן אותו הדבר מבחינת האיכות ו'הערכים התזונתיים'. כן, לא כל הטחינות יכולות להיחשב "בריאות" באותה מידה. אחד ההבדלים הבולטים בין הטחינות המיוצרות בארץ הוא תוספת המלח. אז כיצד תבחרו את הטחינה הנכונה? במאמר שלפניכם
יעל דרור טחינה אחווה איכותית בריאה וללא תוספת מלח
יעל דרור: טחינה אחווה איכותית בריאה וללא תוספת מלח

יעל דרור, דיאטנית קלינית ופיזיולוגית (M.Sc) רבים לא יודעים, אך לא כל הטחינות הגולמיות הן אותו הדבר מבחינת האיכות והערכים התזונתיים. כן, לא כל הטחינות יכולות להיחשב 'בריאות' באותה מידה. אחד ההבדלים הבולטים בין הטחינות המיוצרות בארץ הוא 'תוספת המלח'. אז כיצד תבחרו את הטחינה הנכונה?

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל נגישות-נט' ב’פייסבוקאו ב’טוויטר'

טחינה (בערבית: طَحِينَة או طَحِينِيَّة, תעתיק מדויק: טַחִינַה, טַחִינֵיַּה) היא מחית של גרגרי שומשום וגם שמו של מטבל המבוסס עליה. על פי וויקיפדיה, הטחינה מהווה מרכיב חשוב בחומוס, בחלבה ובמאכלים עממיים אחרים הנפוצים במזרח התיכון, בצפון ומזרח אפריקה ובארצות ים-תיכוניות.

טחינה גולמית עשויה מגרגרי שומשום קלופים, קלויים וטחונים, ללא רכיבים נוספים. טחינה מלאה עשויה כמו הטחינה הגולמית הרגילה, כאשר לאחר הטחינה בריחיים מוסיפים לה קליפות של שומשום, המכילים סיבים תזונתיים, כך שהערך התזונתי של הטחינה המלאה ישתנה בכל יום ייצור מאחר שמוסיפים קליפות ללא בקרה של קליפה אחת לגרעין אחד. הטחינה עשירה בחלבונים, בחומצות שומן חד בלתי רוויות, בסידן ובוויטמינים; ודלה בפחמימות.

טחינה, היא מאכל בריא ואיכותי המבוסס על זירעוני שומשום העוברים תהליך של טחינה ליצירת ממרח בעל טעם וריח אופייני, עשיר ביתרונות תזונתיים. כאשר הטחינה טבעית היא נחשבת למאכל בריא מאוד, כיוון שהיא עשירה בסידן, ברזל, חומצות שומן חיוניות, סיבים תזונתיים ודלה בנתרן. טחינה טבעית היא תוספת נהדרת לכל ארוחה ויכולה להשתלב כסלט בפני עצמו שכיף לנגב עם פיתה או כרוטב לסלט ירקות, כרוטב / תיבול לבשר ואפילו משתלבת בהרבה מאד סוגים של קינוחים.

█ לא כל הטחינות אותו הדבר

רבים לא יודעים שלא כל הטחינות הגולמיות הן אותו הדבר מבחינת האיכות והערכים התזונתיים. כן, לפי הערכים התזונתיים, לא כל הטחינות יכולות להיחשב "בריאות" באותה מידה. אחד ההבדלים הבולטים בין הטחינות המיוצרות בארץ הוא תוספת המלח. כאשר מדברים על מלח, מתכוונים לתוספת מינרל ה"נתרן" למזון, הנחשב כיום לאחד מרכיבי המזון שמנסים להפחית בתפריט היומי. המלח נמצא במזונות מתועשים ומעובדים רבים. צריכה רבה שלו, עלולה לעלות את הסיכון הבריאותי למחלות רבות.

לפי ההנחיות של ארגוני הבריאות הגדולים בעולם, כמות הנתרן, המומלצת ביום, צריכה להיות עד 2300 מ"ג בתזונה של מבוגר. כשיש בעיה בריאותית, ההמלצות אף מחמירות יותר והן להקפיד על כמות יומית של עד 1500 מ"ג ביום. המצב כיום בתזונה המערבית, הוא שכמות הנתרן היומית מגיעה לאלפי מ"ג ביום, עד אפילו לכמות של 10,000 מ"ג (!). מצב זה איננו בריא וישנה קריאה גורפת כלל עולמית להפחית צריכת מזונות עשירים בנתרן ומזון מעובד.

█ למה מוסיפים מלח לטחינה?

מלח נחשב ל"משפר טעם" במקרים רבים בתעשיית המזון. במפעלים מסורתיים, השרייה במלח היא חלק מתהליך העיבוד של המוצר. כאשר מוסיפים מלח למוצרי מזון שונים התחושה היא שיש הגברה של הטעמים לא רק של המליחות. טחינה עם תוספת מלח תהיה בעלת טעמים חזקים יותר, אך לא בהכרח מדובר בטחינה איכותית יותר. זאת כיוון שדווקא מבחינה בריאותית, מומלץ היום לשלב יותר מזונות "דלי נתרן" בתזונה.

█ מה נחשב מוצר "דל נתרן"?

לפי תקן 1145 מזון "דל נתרן" מוגדר כמזון המכיל פחות מ- 100 מ"ג נתרן, עבור ל- 100 גרם מוצר מזון. ארגוני הבריאות העולמיים כיום קוראים לציבור הרחב לבחור נכון ולהעדיף מוצרי מזון דלי נתרן. כמעט בכל סוגי המזון העומדים לרשותנו, יש היום מוצרים עשירים בנתרן ו'מוצרים דלי נתרן'. לכן, אם באותה קטגורית מזון יש מוצרים עם פערים גדולים בכמות הנתרן, ההנחיה הגורפת היא להעדיף את אלו שנכנסים לקטגוריה של "דלי נתרן".

טחינה טבעית היא מוצר דל נתרן ביסודו! כשמייצרים את הטחינה מ-זירעוני השומשום, ללא כל תוספת חיצונית, כמות הנתרן תהיה כ-10 מ"ג ל-100 גרם, משום שזוהי הכמות שישנה ב'זירעוני השומשום'.

█ האם הוסיפו מלח ל'טחינה' שלכם?

התעורר בכם חשד האם הוסיפו מלח לטחינה, כדי לבחון זאת, יש 3 דרכים לבדוק המוצר;

טחינה אחווה איכותית בריאה וללא תוספת מלח
טחינה אחווה איכותית בריאה וללא תוספת מלח

רשימת המרכיבים; כל המרכיבים שנכנסים ל'מוצר המזון' חייבים להיות רשומים ברשימת המרכיבים על גבי המוצר. במידה וזיהיתם את המילה; "מלח" ברשימת המרכיבים סימן הוא כי הוסיפו מלח ל-טחינה.

רישום בולט על גבי האריזה; חברה מסחרית שאיננה מוסיפה מלח למוצריה, בדרך כלל תרשום זאת בצורה מפורשת על גבי האריזה במקום בולט. אך ישנם גם מקרים בארץ בהם למרות הרישום הבולט על האריזה; 'ללא תוספת מלח', ערכי ה'נתרן' בתווית המזון על גבי האריזה סיפרו למעשה סיפור אחר; ערכי הנתרן, היו גבוהים פי 15 (!) מן הכמות הבסיסית שאמור היה להיות ב'זירעוני השומשום'.

לכן, חשוב מאד להקפיד לבדוק את הכלל השלישי והאחרון, כדי לוודא שלא הוסיפו מלח לטחינה שלכם.

כמות הנתרן ל-100 גרם: כאמור, ב- 100 גרם שומשום טבעי יש כ-10 גרם נתרן. זו הכמות שנצפה למוצא בתווית המזון של הטחינה הגולמית.

כל מספר שיהיה גדול בהרבה מעל 10 מ"ג יעיד על תוספת מלח בצורה זו או אחרת למוצר והוא כבר לא יוכל להיחשב "טבעי".כיצד ניתן להסביר את האי דיוקים ברושם תוספת המלח למוצרי הטחינה במסגרת רשימת רכיבי המזון ועל גבי האריזה עצמה? כנראה שאחת הסיבות היא השינוי שנערך לאחרונה בתקן הטחינה הישראלי.

█ טחינה התקן החדש

לפי שעה, כיום אין עדיין, צורך לרשום על הטחינה שהוסיפו לה מלח, כל עוד 'כמות המלח' במוצר כולו לא עברה 0.5%. כלומר; עד כמות מסוימת החברות המסחריות מרשות ויכולות להוסיף 'מלח לטחינה' מבלי לרשום אותו ברשימת המרכיבים. בשנת 2015, הוגשה טיוטה לשינוי החוק בישראל, לגבי נושא 'תוספת המלח במזון'. על פי התקן החדש העתיד להיכנס לתוקף בקרוב, תהיה חובה, לציין "תוספת – מלח" ללא קשר לכמות שהוסיפו. התיקון בחוק, אף יציין בצורה ברורה מאד; האם מותר לקרוא לטחינה שלכם; "טבעית". כלומר, במידה והוסיפו איזושהי תוספת למוצר המקור, הוא כבר לא יוכל להיחשב 'טבעי' ונאסר לרשום זאת על האריזה. מכאן שכל תוספת לטחינה, שמקורה איננו ב'זירעוני השומשום' עצמם, תוביל לכך שהמוצר לא יוכל יותר להיות מוגדר כטבעי.

█ כלל אצבע פשוט וקל

כאשר אתם באמצע הקניות וצריכים כלל אחד פשוט ומהרי כדי לזהות טחינה גולמית טבעית ללא תוספת מלח, בדקו את כמות הנתרן בתווית המזון. אם הערך הוא כ- 10 מ"ג ומטה, אתם יכולים להיות בטוחים שמצאתם את מבוקשכם. לדוגמה, הטחינות של חברת "אחוה": טחינה גולמית, טחינה גולמית מלאה וטחינה חצי-חצי. שלושת הטחינות הללו מכילות 9-10 מ"ג נתרן ל-100 גרם.

█ לסיכום

טחינה, נחשבת מאכל בריא בעל ערכים תזונתיים גבוהים. אך ראוי לזכור שכנראה לא יעזרו כל התחינות שלנו לשקיפות בנושא; לא כל ה"טחינות" מכילות את אותם ערכים תזונתיים, במיוחד לא בהקשר לתוספת המלח וכמות הנתרן במוצרים.

כאשר אתם בוחרים את הטחינה שלכם, וחשוב לכם לקנות מוצר טבעי ובריא, הקפידו לשים לב לפרטים הקטנים על גבי האריזה. במיוחד שימו לב לכמות הנתרן במוצר והאם רשום שהוסיפו מלח. אם אתם שומרים על הבריאות שלכם, וודאו שגם הטחינה שלכם עומדת בקריטריונים האלו.

מצאתם טעות בכתבה, זה לא נגיש! לחצו כאן ספרו לנו ונעשה הכל כדי לתקן.

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל נגישות-נט' ב’פייסבוקאו ב’טוויטר'..

About the author

יעל דרור

יעל דרור, דיאטנית קלינית ופיזיולוגית (M.Sc) הנה יועצת מקצועית לחברת "אחוה", יצרנית הטחינה, חלוה ומוצרי מאפה.

Add Comment

Click here to post a comment

דילוג לתוכן