חדשות נגישות-נט קהילה

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – האירוויזיון צוין לשבח

במהלך השנה, התקבלו 5,200 פניות ציבור - 2,910 פניות ב-נושאי נגישות, 2040 פניות בנושאי הפליה, תעסוקה ועוד ו-250 בקשות לפטור. בשנת 2019, נרשמה עלייה משמעותית במספר הפונים לקידום זכויותיהם; פנו לנציבות 3,129 'בעלי זכות' (63% מהפונים) לעומת 1,494 (47%) בשנת 2018 ◄נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, מר אברמי טורם; "סיכום 2019, שפורסם משקף את עשייתנו הרבה לאורך כל השנה ליצירת חברה שוויונית, מכילה ונגישה יותר...".

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות - האירוויזיון צוין לשבח

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, מפרסמת היום  (שני, ז' בתמוז התש"פ) את דִּין וְחֶשְׁבּוֹן סיכום הפעילות לשנת 2019. הדּוּחַ, סוקר את פעילותה של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לקידום שוויון והכלה במהלך שנת 2019 באמצעות טיפול בפניות ציבור, פעולות פיקוח ואכיפה, ניהול תיקי תביעה והעברת חוות דעת בהליכים משפטיים ואירועי הסברה והרצאות לקהלים מקצועיים ולקהל הרחב.

■ רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה' ב’פייסבוק’ או ב’טוויטר’.

אנשים עם מוגבלות מהווים 18% מן הציבור בישראל, מתוכם 790 אלף ב-גילאי עבודה. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, אמוּנה על יישום חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – התשנ"ח (1998) ואמנת האומות המאוחדות (האום) בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות שאושררה על-ידי ישראל בשנת 2012.

מן הדִּין וְחֶשְׁבּוֹן, כי מנתונים מרכזיים במספרים לשנת 2019, עולה, במהלך השנה, התקבלו 5,200 פניות ציבור מהם 2,910 פניות ב-נושאי נגישות, 2040 פניות בנושאי הפליה, תעסוקה ועוד ו-250 בקשות לפטור.

עוד נרשמה בשנה החולפת עלייה משמעותית במספר הפונים לקידום זכויותיהם; בשנת 2019, פנו לנציבות 3,129 'בעלי זכות' (שהם 63% מן הפונים) לעומת 1,494 (שהם 47%) בשנת 2018.

בתחום 'נגישות'; אכיפה, פיתוח ידע וקידום הנושא, מתברר, כי בוצעו 1300 פיקוחים חדשים, הוצאו 79 צווי נגישות, כאשר הנושאים המרכזיים בתחום אכיפת נגישות, היו חינוך (18.4%), מסעדות (9.4%) ו-אולמות מופעים ואירועים (9.3%).

בין היתר בוצע מבצע פיקוח רחב באירועים השונים לציון יום העצמאות ה-71 למדינת ישראל (שהוביל להוצאת 22 מכתבי התראה לגורמים הרלוונטיים), פיקוח על אירוע האירוויזיוןצוין לשבח בדּוּחַ, זה בשל רמת הנגישות הגבוהה הן בשטח והן בשידורים הדיגיטליים).

כמו כן, בוצע מבצע פיקוח ב'בחירות לכנסת' (אפריל + ספטמבר) במהלכו נמצאו כ-30% קלפיות עם 'כניסות לא נגישות' וב-64% מהן לא נשמרו חניות נכים כנדרש.

115 תיקי תביעה ו-חוות דעת, הוגשו לבתי המשפט כשמהם 89 חוות דעת שניתנו בתיקים שהוגשו לבתי משפט ונוהלו 40 תיקי תביעה בבתי משפט – מדובר בעלייה של 30% במספר התביעות וחוות הדעת שהוגנו לעומת השנה הקודמת.

ב'נושאי התביעה המרכזיים' בשנת 2019; תעסוקה (31%), הפליה (27%), נגישות (19%), נגישות פרטנית בחינוך (15%) ונושאים נוספים.

תביעות בולטות שטופלו במהלך השנה;

רשת מלונאות ונופש, נדרשה לשלם קנס בסך 40,000 שקלים, עקב ליקויי נגישות שהתגלו במהלך פיקוח בבית מלון בעיר נתניה, בהם היעדר; מאחזי יד, היעדר מערכות עזר לשמיעה וחוסר בגישה מתאימה אל תוך המים בבריכת השחייה.

מתחם ספא, חויב לפצות נערה עיוורת המסתייעת בכיסא גלגלים בסך 30,000 שקל מאחר שלא הנגיש את מלתחותיו. בהסדר הפשרה שקבע בית המשפט בעקבות תביעה שהגישה הנציבות, צוין, כי העיסוי הוזמן לנערה כמתנת יום הולדת – אך הפך במהרה לסיוּט משהתברר, כי המלתחות, הן למעשה אינן נגישות וגם פעולות שגרתיות כהתארגנות ורחצה, הפכו למשימות מורכבות ואף מבישות

במסגרת פשרה בטרם הגשת תביעה, הוסכם, כי משרד הממשלתי יפצה סטודנט עם מוגבלות שפוטר מתפקידו בסך של 55,000 שקלים.

הוגשה תביעה נגד 'בנק מזרחי טפחות' בסך 125,000 שקלים, בגין הפליה במתן שירות ציבורי; סירוב לפתיחת חשבון בנק ל-אדם עם מוגבלות נפשית מחמת מוגבלותו.

התביעה הוגשה באופן חריג, לאחר מותו של האדם. בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בעיר חיפה על ידי הנציבות, נטען, כי התייחסות הבנק אל האדם באמצעות הפקידה הייתה מפלה.

כאשר בין היתר, נדרש להראות, כי ביכולתו לדעת קרוא וכתוב ותנאים נוספים שהוצבו לפתיחת החשבון, אך ורק בשל היותו אדם עם מוגבלות נפשית.

בקרות במסגרות דיור – במהלך 2019, התקיימו 36 ביקורי פתע במעונות, הוסטלים, שלוחות דירות ובתי חולים פסיכיאטריים, על מנת לבחון את תנאי חייהם של אנשים עם מוגבלות ב-מסגרות.

בעקבות התראה שהנציבות, הוציאה אחרי ביקור באחת המסגרות, הוחלפה הבעלוּת על המקום על ידי משרד הרווחה. דוח מפורט בנושא, יפורסם בהמשך.

אכיפת חוק ייצוג הולם בגופים ציבוריים – על פי בדיקת הנציבות, בשנת 2019, עולה, כי 60% מהמגזר הציבורי עמד ביעד הייצוג של אנשים עם מוגבלות (5% מן העובדים לפחות).

22% עומדים ברמה בינונית (מ-3.5% מהעובדים) 15% עומדים באופן נמוך (מ-2% מהעובדים) ו-3% כלל לא עומדים ביעד (פחות מ-2% מהעובדים).

שר המשפטים אבי ניסנקורן; "מברך צוות הנציבות על פעילותם המשמעותית והנחוּשה ליצירת שינוי ומתחייב, כי בתקופת כהונתי, יקודמו נושאים אלה ביתר שאת".

במהלך השנה החולפת נשלחו 53 מכתבי התראה והוצאו 36 צווי ייצוג הולם לגופים ציבוריים שלא עמדו ביעד העסקת אנשים עם מוגבלות, אשר על פי התיקון בחוק משנת 2016. מחייב גוף ציבורי המעסיק 100 עובדים ומעלה לפעול להעסקת לפחות 5% עובדים עם 'מוגבלות משמעותית' וקובע, כי על החייבים למנות ממונה תעסוקה ולהכין תכנית תעסוקה שנתית.

בבדיקה בקרב הרשויות המקומיות, נמצא, כי 62% עומדות ביעד הייצוג ההולם, ו- 23% עומדות ברמה בינונית ו-15% עומדות ברמה נמוכה.

התמודדות עם תופעת הנימב"י – 'חג השכנים';

דובר היחידות המקצועיות ב-אגף דוברות הסברה ותקשורת של משרד המשפטים, מר יובל גורן, מסר לפורטל כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות של כל המדינה' כי במהלך השנה החולפת הפיקה הנציבות סדרת מפגשים מיוחדים שמטרתם ליצור קשר בין מתמודדים ממסגרות של בריאות הנפש לבין שכניהם, בשמונה מסגרות ברחבי הארץ.

'חג השכנים' מקורו במסורת שנוצרה בצרפת לפני יותר מעשר שנים, במטרה לחזק את הקהילתיות בשכונת מגורים וליצור חיבור וקרבה בין התושבים.

שר המשפטים, חבר כנסת אבי ניסנקורן; "אני רואה ב'נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות' חלק בלתי נפרד ומרכזי בעבודת משרד המשפטים, כ-משרד חברתי הפועל לקידום זכויות ושוויון בחברה הישראלית.

יחד עם הנציבות, פועלות לקידום הנושא יחידות נוספות במשרד אשר דואגות לתת מעטפת משפטית כוללת להגנה ולשמירה על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.

אני מברך את צוות הנציבות על פעילותם המשמעותית והנחוּשה ליצירת שינוי ומתחייב, כי בתקופת כהונתי, יקודמו נושאים אלה ביתר שאת".

נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, מר אברמי טורם; "סיכום 2019, שפורסם היום (שני, ז' בתמוז התש"פ) משקף את עשייתנו הרבה לאורך כל השנה ליצירת חברה שוויונית, מכילה ונגישה יותר.

חברה שבה 'אנשים עם מוגבלות' יוכלו לחיות כשותפים שווים, שבה יתאפשר להם לבחור לנהל חיים מלאים ומשמעותיים לאורך כל שלבי החיים.

עם זאת 'משבר הקורונה' שיקף ביתר שאת, כי יש להמשיך ולפעול ללא לאות ובכל הערוצים, כדי להגן על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות ולוודא, כי אותם 18% מהאוכלוסייה, יישארו כל העת על סדר היום הציבורי ולא יישכחו מאחור".

אל דּוּח סיכום פעילות לשנת 2019 של 'נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות' ב-משרד המשפטים_29-06-20.

About the author

משה נעים

עורך ואחראי האתר. משה נעים, יליד שנת 1953, נולד ב'מעברת אגרו-בנק' בעיר חדרה. בילדותו חלה ב'מחלת הפוליו' ברגלו. החל בגיל 16 ככתב ומפיק ושדר בתכנית הספורט "שירים ושערים" שירת שירות מלא בצה"ל, כתב בעיתונות הארצית כפרילנסר ("במחנה", "דבר", "על המשמר", "חדשות הספורט", "עיתון חדשות", "הארץ", "ידיעות אחרונות") כתב וערך בעיתונים שונים ומקומיים.
משה נעים, הוא עורכו הראשון של העיתון המקומי 'כאן נעים' בעיר חדרה ואתר האינטרנט הארצי – מקומי; 'kan-naim.co.il'. העיתון המודפס, נוסד באפריל שנת 1976 ואחר-כך בספטמבר שנת 1992, נוסד עיתון האינטרנט של כל המדינה והועלה לרשת כיום שמו כאן | ישראל (http://kanisrael.co.il).

דילוג לתוכן